FAQ - SEKCJA PYTAŃ I ODPOWIEDZI
FAQ - SEKCJA PYTAŃ I ODPOWIEDZI

NAGRZEWNICA OLEJOWA

Komunikat E1 powiadamia o awarii lub niepoprawnej pracy układu podawania paliwa.

Możliwa przyczyna awarii:

Postępowanie:

Zbyt niskim ciśnieniem powietrza

Regulacja pompy powietrza ( śruba regulacyjna na tylnej obudowie pompy)

Zbyt niski poziom paliwa

Uzupełnienie zbiornika paliwa

Zanieczyszczone filtry powietrza

Wyczyszczenie, najlepiej wymiana filtra

Zanieczyszczona dysza paliwa

Wyczyszczenie lub wymiana dyszy

Należy sprawdzić urządzenie bez komina, przyczyną może być zbyt długi komin.
Nagrzewnice olejowe służą do ogrzewania niemieszkalnych pomieszczeń gospodarczych.
Rozróżniamy dwa rodzaje nagrzewnic: z odprowadzaniem spalin oraz bez odprowadzania spalin. Te pierwsze ogrzewają pomieszczenia czystym ciepłym powietrzem, właśnie dzięki odprowadzaniu spalin. Można ich używać również w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie oraz zwierzęta. Należy jednak bezpiecznie poprowadzić odprowadzanie spalin przez komin. Urządzenia bez odprowadzania spalin znajdują zastosowanie w średnich i większych pomieszczeniach, które mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Należy pamiętać, że powstałe spaliny są niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Produkt ten przeznaczony jest do stosowania jako dodatkowe źródło ciepła, nie może być stosowany jako główne źródło ciepła.

KOSIARKA SPALINOWA

Pierwsza wymiana oleju w nowej kosiarce powinna nastąpić po przepracowaniu 5 godzin pracy silnika. Każda następna wymiana powinna nastąpić raz na sezon, lub co 25-35 godzin w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Wymiana jest zalecana w pierwszej kolejności i jest najważniejsza, ponieważ usuwa wszelkie cząstki metalu pozostałe z silnika po jego montażu. Regularna wymiana oleju pomaga utrzymać silnik kosiarki w dobrym stanie, zapewniając wydajność i długą żywotność.

UWAGA!!! Nowe kosiarki John Gardener nie są zalane olejem, przed pierwszym uruchomieniem należy uzupełnić olej!

Jaki olej do kosiarki?

Należy używać oleju do silników 4-suwowych lub 10W-40

Mulczowanie trawnika polega na tym, że noże kosiarki tną skoszoną trawę na bardzo drobne kawałeczki, które następnie opadają na trawnik – w przypadku tej metody kosimy bez kosza, dzięki czemu unikamy problemu kompostowania ściętej trawy 

Tak, kosiarki Geko posiadają fukcję mulczowania trawy.

Wskazówki do mulczowania:
-Jednorazowo koś tylko 1/3 wysokość trawnika,
-Upewnij się, że ostrze jest regularnie ostrzone. Staraj się kosić gdy trawnik jest suchy.
-Ustaw dźwignię gazu na maksimum, Mielenie przeprowadzaj w dość wolnym tempie.
-Regularnie czyść zaślepkę mielącą, spód kosiarki oraz kanał wyrzutowy.
Montaż zaślepki mielącej.
Upewnij się ze kosiarka jest unieruchomiona i silnik jest wyłączony.
-Podnieś tylną osłonę i wyjmij kosz na trawę.
-Włóż zaślepkę mielącą do kanału wyrzutowego. Zablokuj zaślepkę mielącą w otworze.
-Opuść tylną osłonę.

1. Do osłabienia silnika kosiarki spalinowej może przyczynić się niedostateczna ilość  doprowadzonego do niego powietrza,  co powoduje gromadzenie się nagaru. 
Niewystarczająca ilość powietrza może być spowodowana niepełnym otwarciem przepustnicy podczas pracy urządzenia, przez co spalanie benzyny jest niepełne. Długotrwała praca w ten sposób przyspiesza gromadzenie się nagaru w komorze spalania. Rozwiązaniem jest sprawdzenie poprawności działania przepustnicy gaźnika i dźwigni przepustnicy na uchwycie. Należy upewnić się czy są one całkowicie otwarte.

2. Również zatkany filtr powietrza prowadzi do zmniejszenia wlotu powietrza i skutkuje niepełnym spalaniem paliwa. Kurz i zanieczyszczenia także zatykają filtr powietrza. Kolejną możliwą przyczyną może być wkład filtra nasycony olejem silnikowym. Należy wówczas wyczyścić filtr powietrza oraz gaźnik powietrzem pod ciśnieniem lub czystą benzyną a następnie należy odpalić kosiarkę na wysokich obrotach, tak aby pozostałe zanieczyszczenia gaźnika mogły zostać wypłukane.

3. Należy zwrócić uwagę, że nadmierna ilość oleju silnikowego lub koszenie trawy  na przechyle powoduje dostawanie się dużej ilości oleju do komory spalania, powodując poważne nagromadzenie się nagaru na świecy. Wówczas należy sprawdzić świecę zapłonową pod kątem jej zanieczyszczenia. Jeśli świeca jest zanieczyszczona należy ją wyczyścić z nagromadzonego nagaru lub wymienić. Następnie sprawdzić poziom oleju silnikowego i upewnić się czy jest odpowiedni stan. Po wykonaniu wyżej opisanych czynności należy odpalić urządzenie na wysokich obrotach i pozwolić kosiarce popracować tak 1-2 minuty. 



4. Poluzowane przewody zapłonowe powodujące niestabilny zapłon. Należy wyregulować położenie nakrętki aby zapewnić odpowiedni odciąg linki.

5.Luźne zawory lub nadmierny luz zaworowy. Objawami takiej usterki mogą być regularne trzaski w pracującym silniku. Należy sprawdzić i wyregulować zawór luz zaworowy (zawór dolotowy 0,06-0,07; zawór wydechowy 0,07-0,09).

6 .Wycieki z głowicy cylindra, które objawiają się wyciekiem oleju wokół pokrywy głowicy. Należy zdjąć dolną głowicę cylindrów, wyczyścić i wymienić uszczelkę. Po wykonaniu czyszczenia należy wyregulować zawory według poprzednich parametrów.

7. Odkształcenie sprężyny regulatora poprzez uderzenie lub skrzywienie. Wpływa to na zmniejszenie obrotów kosiarki i niewystarczającą moc silnika. Należy sprawdzić i wyregulować obroty silnika śrubą regulacyjną, aby ustawić prędkość kosiarki na około 2800-3000 obr./min. 

8.Uszkodzenie klina koła zamachowego spowodowane uderzeniem w kamień lub stały element wystający z koszonej trawy. Przyczynia się to do niewspółosiowości wyprzedzenia kąta zapłonu. Kosiarka wtedy nie odpala lub podczas pracy słychać trzaskanie i strzelanie z gaźnika. Należy wymienić klin na wale i ustawić odpowiednio koło zamachowe. 

Najczęstszą przyczyną problemu z uruchomieniem kosiarki po zimie jest pozostawienie paliwa w jej baku. Paliwo po sezonie powinno zostać spuszczone, po czym kosiarka powinna zostać odpalona i pozostawienia do samoczynnego wyłączenia silnika.
Przyczyną wibrowania kosiarki mogą być krzywy nóż lub piasta. W takiej sytuacji należy wymienić te elementy aby nie uszkodzić kosiarski.

Możliwa przyczyna awarii:

Postępowanie:

Brak paliwa

Uzupełnienie zbiornika

Zanieczyszczony filtr

Wyczyszczenie/wymiana filtra

Brak iskry, uszkodzona świeca

Wymiana świecy na nową

Brak iskry, zbyt słaby naciąg linki gazu

Wyregulowanie linki gazu

Najczęstszym powodem niedziałającego napędu może być trawa, która dostała się pod osłonę paska przenoszącego napęd. W takiej sytuacji należy odkręcić nóż oraz osłonę paska, wyczyścić te elementy i założyć pasek.

SPAWARKA

Instalacja elektryczna zasilająca spawarkę powinna być wykonana przewodem miedzianym o przekroju 3x2,5mm^2, powinna być poprowadzona od bezpiecznika o wartości nominalnej 16A. Przy założeniu że spawarka będzie podłączona jako jedyne urządzane, do obwodu zasilającego. Nie należy używać spawarki jeżeli sieć zasilająca nie posiada przewodu ochronnego. 

AGREGATY TVARDY

Przy doborze agregatu do posiadanych przez siebie urządzeń należy brać pod uwagę między innymi:

Rodzaje zasilania:

  • odbiorniki jednofazowe
  • odbiorniki trójfazowe

Rodzaj odbiorników według rodzaju odbieranej mocy:

  • odbiorniki indukcyjne- urządzenia takie jak: silniki jedno i trójfazowe, elektronarzędzia, transformatory itp.
  • odbiorniki rezystancyjne- urządzenia takie jak: sprzęt AGD i RTV, oświetlenie, ogrzewanie elektryczne itp.
  • odbiorniki nieliniowe- urządzenia których moc wzrasta ze wzrostem wydajności urządzenia: zasilacze UPS, falowniki, sprzęt komputerowy.

Moc znamionowa każdego z urządzenia powinna znajdować się na tabliczce znamionowej urządzenia. Moc ta podawana jest w jednostce mocy czynnej -kW( kilowaty). Przy doborze agregatu należy zsumować moc odbiorników jednofazowych i trójfazowych. Należy dobrać agregat o mocy która przewyższa łączną moc odbiorników.

Agregat jednofazowy

Jeśli posiadamy tylko urządzenia jednofazowe można dokonać zakupu agregatu jednofazowego, bez gniazda trójfazowego.

Przy doborze agregatu należy stosować dodatkowe przewymiarowanie mocy np.do odbiorników rezystancyjnych i nieliniowych, zapotrzebowanie na moc agregatu musi być co najmniej dobrana o 1.2 większe od mocy znamionowej urządzenia. Odbiorniki indukcyjne, zapotrzebowanie na moc co najmniej 3 razy większe od mocy znamionowej urządzenia. Przyczyną takiego przewymiarowania są prądy rozruchowe. Przykładowo moc pobierana podczas rozruchu silnika elektrycznego może wynosić około 2 do 4 razy więcej niż jego zapotrzebowanie na moc nominalną podczas ciągłej pracy.

Przykład:

  • silnik elektryczny jednofazowy 2kW*3=6kW
  • telewizor 0,7kW*1,2=0,84kW

Agregat trójfazowy

Jeśli decydujemy się na agregat który będzie miał możliwość podłączenia zarówno urządzeń jednofazowych jak i trójfazowych, należy dobrać agregat który posiada gniazda jednofazowe i trójfazowe.

Przy doborze urządzeń zasilanych siłowo należy stosować przeliczniki takie jak:

Trójfazowy silnik elektryczny:

  • połączone w gwiazdę - wymaga zasilania co najmniej 3 razy większego niż moc znamionowa urządzenia
  • podłączone w układzie delta - zapotrzebowanie na moc jest co najmniej 9 razy większe od mocy znamionowej urządzenia
  • połączenie gwiazda/trójkąt (soft start, miękki start) - wymaga zasilania co najmniej 3 razy większego niż moc znamionowa urządzenia
  • z falownikiem - wymagana moc jest co najmniej 1,5 razy większa od mocy znamionowej urządzenia
  • odbiornik (narzędzie elektryczne) - wymagana moc, co najmniej 1,2 razy większa niż moc znamionowa urządzenia.

W przypadku silnika elektrycznego należy sprawdzić jego prąd rozruchowy i dobrać odpowiednią moc generatora.

Sprzęt grzewczy:

  • Zapotrzebowanie na moc jest co najmniej 1,2 razy większe od mocy znamionowej urządzenia.

Oświetlenie:

  • Żarowe - wymagana moc, co najmniej 1,2-krotność mocy znamionowej urządzenia
  • Sód - zapotrzebowanie na energię, co najmniej 5 razy większe niż moc znamionowa urządzenia

Zasilanie UPS:

  • wymagana moc, co najmniej 1,7-krotność mocy znamionowej urządzenia

Urządzenia elektryczne:

  • Zapotrzebowanie na moc jest co najmniej 1,2 razy większe od mocy znamionowej urządzenia.
Agregat z silnikiem zasilanym olejem napędowym w odróżnieniu od agregatów na benzynę, wyróżnia się znacznie niższymi kosztami eksploatacji. Agregat ten jest wydajny, bezawaryjny, jego koszty eksploatacji są znacznie niższe niż agregatów benzynowych. W razie wystąpienia usterki cechuje się łatwą i szybką naprawą.
Tak każdy model agregatu Tvardy wyposażony jest w prądnicę wykonaną z miedzianych uzwojeń.
Dla bezpieczeństwa pracy agregatu i prądnicy. Urządzenie należy uruchomić bez obciązenia. Dopiero kiedy silnik osiągnie wymagane obroty, możemy podłączać odbiorniki zaczynając od tego którego moc jest największa.
AVR (z ang. Automatic Voltage Regulation)- jest to system automatycznej regulacji napięcia wyjściowego. Dzięki automatycznej regulacji możmy podłączyć do agregatu czułe na wszystkie wahania napięcia, urządzenia elektroniczne takie jak sprzęt RTV lub AGD.
Agregaty T05002,T05003,T05004,T05000 posiadają AVR. Agregat T05001 nie posiada automatycznej regulacji napięcia AVR. Do takiego agregatu nie należy podłączać czułych na zmienę napięcia urządzeń.

CPN

Jeśli pompa nie chce zaciągnąć paliwa należy sprawdzić szczelność przewodu zasysającego.
Dystrybutor G01025 jest pompą którą przed użyciem należy zalać paliwem. Pompa do poprawnego jej działania potrzebuje szczelnie skręconego przewodu zasysającego na któego końcu zamontowany jest zawór zwrotny. Przed użyciem należy zalać wąż zasysający i pompę paliwem.
Dystrybutor do paliwa Geko G01023 jest to pompa wyposażona w wydają pompę łopatkową przez co sama zasysa paliwo, nie trzeba zalewać tej pompy przed użyciem. Dodatkowo pompa wyposażona jest w zawór zwrotny, dzięki któremu palwo nie zlewa się z przewodu zasysającego.
© SolEx B2B